Trumpai apie korsetų istoriją
Korsetas – apatinis drabužis, glaudžiai aptempiantis visą stuomenį ir iš dalies krūtinę.
Korsetus iš medžio luobo dėvėjo jau antikos romėnės. Jie teikė galimybę pasirinkti norimas liemens ir krūtinės apimties proporcijas ir taip prisitaikyti prie mados reikalavimų.
Viduramžiais buvo madingas plonas liemuo ir plokščia krūtinė(1pav.a, b), todėl korsetas buvo ne tik aukštos krūtinės maskavimo priemonė. Jis būdavo uždedamas lytiškai bręstančioms merginoms, kad krūtys užaugtų mažesnės – didelės krūtys religinio ir lytinio asketizmo laikais laikytos negražiomis.
Baroko ir rokoko epochose, kai išorinis grožis ir juslingumas išėjo į pirmąjį planą, korsetas atliko priešingą funkciją – pakeldavo krūtis kuo aukščiau, o gili dekoltė atverdavo jas vyrų žvilgsniams(1pav.c). Korsetas labai spausdavo liemenį ir krūtis, dėl to neretai sutrikdavo kraujo apytaka, moterys viešose vietose net nualpdavo.
XX a. pradžioje korsetu stengtasi sumažinti pilvą, kad iš profilio krūtinės ir pilvo linija sudarytų madingą S raidės formą (1pav.d). Šiuo metu sunkų ir nepatogų korsetą pakeitė elastingi, taip pat – lengvos ir patogios liemenėlės, o kai kurios moterys apskritai nedėvi liemenėlių.
Korsetu tipai
Korsetus galima klasifikuoti į įvairias grupes, tačiau dažniausiai klasifikuojama į šias grupes pagal paskirtį:
- Korsetai liemeniui (diržai) (2pav.a) Tokie korsetai, kurie dažniausiai dengia tik liemens liniją, juos dar galime pavadinti diržais.
- Korsetas po krūtine (2pav.b). Jie prasideda po krūtine, dengia liemenį ir gali tęstis iki klubų linijos.
- Korsetas iki pusės krūtinės(2pav.c)Dengia puse krūtinės, liemenį ir gali taip pat tęstis iki klubų.
- Korsetas pilna krūtine (2pav d.) Šie korsetai pilnai dengia krūtinę, liemenį ir tęstis gali tiek kiek numatyta pagal modelį.
Taip pat korsetus galima skirstyti ir į minkštus ir kietus, tai priklauso nuo pasiuvimo būdo, naudotų medžiagų.
Korsetų užsegimai taip pat gali būti įvairūs, užsegimas gali būti priekyje, nugaroje arba šonuose, gali būti suvarstomas virvutėmis, susegama sagomis arba kabliukais, užsegamas užtrauktuku
Korsetų apdaila
Korsetų apdaila labai įvairi. Šis drabužis gali būti dekoruotas įvairiais išsiuvinėtais ar pieštais raštais, nėriniais, mezginiais, kailiukais, karoliukais, dirbtinėmis gėlytėmis, gali būti dekoruota spalvotais ar vienspalviais raišteliais, kaspinėliais, korsete gali atsirasti įvairūs iškarpymai, pats užsegimas arba jo imitacija kartais atlieka apdailos funkciją. Taigi apdailos būdas priklauso nuo pasirinkto modelio arba tiesiog nuo gamintojo fantazijos. Štai paveikslėliuose (4pav.) pateikta keletas apdailos variantų.
12/01/2012 at 20:22 Nuoroda
Many thanks for this entry and for your blog on the whole. I’ve just liked it.